SDH Dobré

Represe

Požár mezi obcemi Hlinné – Osečnice 

2.8.2018 10:35

Profesionální hasiči z Rychnova nad Kněžnou a Dobrušky a dobrovolní hasiči ze Solnice a Dobrého zasahovali u požáru pole nedaleko obce Dobré na Rychnovsku. Celkově byla ohněm zasažena plocha o rozměrech asi dvěstěkrát třicet metrů.

Hasiči požár během krátké doby uhasili. Na místo se dostavil hasičský vyšetřovatel, za příčinu požáru určil jiskru vzniklou od mulčovacího stroje. Protože ohněm bylo zasažené pouze strniště, škoda není žádná.

V Kounově na Rychnovsku hořel rodinný dům, hasiči zřídili čerpací stanoviště

Oznámení o požáru rodinného domu s přístřeškem přijalo krajské operační a informační středisko v sobotu 30. 6. 2018 v 14:57 hod. Událost se stala v obci Kounov, části Rozkoš.

Oheň se na rodinný dům rozšířil z blízkého skladu dřeva, který na obytný objekt navazoval. Požárem byl zasažen celý dům, včetně obytné části, podkroví a půdy nad podkrovím. Oheň likvidovali hasiči pomocí pěti proudů, čerpací stanoviště museli zřídit na místním potoku.

Hasilo se nejen uvnitř domu, ale především zvenčí. Jednotky musely také rozebrat přístřešek na dřevo a materiál uvnitř, protože se z něj neustále šířil kouř do domu. Rozebraly také část střechy rodinného domu.

Dalšímu šíření požáru se podařilo zabránit v 16:50, práci komplikoval hasičům silný vítr. Požár byl zlikvidován v podvečer těsně před půl šestou. Na dohlídku zůstali na místě do ranních hodin dobrovolní hasiči z Deštného v Orlických horách.

Při události nebyl nikdo zraněn. Škoda, kterou požár způsobil, byla odhadnuta na jeden milion korun, přičemž uchráněné hodnoty byly vyčísleny asi na tři miliony korun. Příčinou požáru byla technická závada na elektroinstalaci motocyklu.

Na místě zasahovali profesionální hasiči z Dobrušky, Rychnova nad Kněžnou a Hradce Králové. Povolány byly také dobrovolné jednotky SDH Olešnice v Orlických horách, Dobré, Deštné v Orlických horách, Bohdašín a Dobruška (Domašín) i podnikoví hasiči ze Škoda Auto v Kvasinách.

Jednotky SDH Lipovka a Opočno držely zálohy na stanicích.

Požár rodinného domu v Kounově

Sedm jednotek hasičů vyjelo v neděli 6. září 2015 odpoledne k ohlášenému požáru rodinného domu v obci Kounov, místní části Rozkoš na RychnoO. Svobodavsku. Hasiči byli o události informováni ve 12:33 hodin. Na místo ihned vyjeli profesionální hasiči z Rychnova nad Kněžnou a Dobrušky, dále dobrovolní hasiči z Kounova, Deštné v Orlických horách, Olešnice v Orlických horách, Dobrého a Dobrušky.
 Již při příjezdu prvních jednotek na místo určení byla téměř celá střecha v plamenech. Hasiči ihned nasadili několik vodních proudů na uhašení. Nedaleko místa požáru bylo zřízeno čerpací stanoviště pro doplňování vody do cisteren. Při pokusu o hašení požáru se zranil majitel, který utrpěl řeznou ránu na ruce, tak i majitelka, která se nadýchala zplodin hoření.

Žena byla převezena záchrannou službou do nemocnice. Při hašení požáru se zranili profesionální a dobrovolný hasič, kteří byli také ošetření záchrannou službou. Hasiči dostali požár pod kontrolu ve 13:48 hodin. Následně museli rozebrat zničenou střešní konstrukci a krovy domu. Hmotná škoda byla předběžně odhadnuta na jeden milion korun.

Příčiny vzniku požáru jsou předmětem šetření. Na místě události působil také psycholog HZS Královéhradeckého kraje, který poskytl nezbytnou pomoc a podporu majiteli domu.

Požár zemědělské usedlosti na Rychnovsku

03.04.2008 13:15 Zásahy | Královéhradecký kraj

Rozsáhlý požár zemědělské usedlosti likvidovali během včerejšího dne (3. dubna 2008) hasiči v obci Hlinné na Rychnovsku. Nově zrekonstruovaný dům a přilehlá stodola začaly hořet kolem jedenácté hodiny dopoledne. 4.4. – Doplněny fotografie a tisková zpráva
Hasiči byli o požáru informováni v 11:08 hodin. Na místo vyjeli profesionální hasiči z Dobrušky a Rychnova nad Kněžnou, hasiči podniku Škoda Auto Kvasiny, dobrovolní hasiči z Dobré, Hlinné, Opočna, Deštné v Orlických horách, Trnova, Solnice a Dobrušky. Na hašení požáru bylo nasazeno celkem jedenáct požárních vozidel.

Při příjezdu první jednotky na místo byla již celá střecha domu a stodoly v plamenech. Oheň se rychle rozšířil také do obytného podkroví a na půdu po celé délce objektu. Hasiči ihned začali s hašením, ale přístup do půdního prostoru byl znemožněn kvůli zničenému schodišti. Hasiči proto museli zasahovat pouze zvenčí a z nastavovacích žebříků. Zároveň vynášeli věci a vybavení z přízemí domu. Z hořící stodoly vynesli pět potápěčských lahví se stlačeným vzduchem. Celý objekt byl silně zakouřen, proto museli po celou dobu zasahovat v dýchacích přístrojích. Voda do cisteren byla doplňována z nedalekého potoka, který byl od místa požáru vzdálen zhruba 100 metrů. Hasiči dostali požár pod kontrolu ve 13:26 hodin. Po lokalizaci sundali střešní krytinu a prořezali otvory do prkenného záklopu střechy, aby bylo možné dohasit střešní konstrukci a odvětrat půdní prostor. Požár se podařilo zlikvidovat v 19:50 hodin. Do pozdních nočních hodin zůstávaly na místě dobrovolné jednotky hasičů z obce Hlinné a Dobré, které prováděly dohled nad požářištěm.

V první fázi hašení došlo k sesuvu střešní krytiny a padající střešní taška zasáhla do nohy velitele zásahu. Ten byl později ošetřen v nemocnici, ale jeho zranění není vážné.

Při požáru bohužel uhynulo několik domácích mazlíčku (křeček, andulka, exotický plaz, želva a kočka), kteří byli v té době uvnitř rodinného domu.

Příčiny vzniku požáru jsou předmětem dalšího šetření. Z dosavadního šetření vyplývá, že obrovský požár mohla způsobit i kočka, která převrátila obuv do bezprostřední blízkosti lokálního topidla na tuhá paliva. Majitel objektu vyčíslil škodu na 3 miliony korun.

27.března 2007

Profesionální hasiči z Dobrušky, dobrovolní hasiči z Dobré a Deštné v Orlických horách vyjeli v 10:52 hodin k požáru filtračního zařízení v areálu provozovny Dobré – právnické osoby PZS Semechnice a.s. Zasahující hasiči rozebrali filtrační zařízení a odvětrali zakouřené prostory brusírny. Přímá škoda byla předběžně vyčíslena na 35 tisíc korun, uchráněné hodnoty činí 300 tisíc korun. Příčiny požáru jsou předmětem šetření. Při zásahu nebyl nikdo zraněn.

 

Zásahy a činnost JSDH v roce 1998

Rok 1998 byl nejen pro nás hasiče, ale i všechny spoluobčany poznamenán přírodní živelnou katastrofou – povodní, která nemá v tomto století pamětníka! Právě hasiči byli mezi prvními, kteří pomohli postiženým záplavami v nelehkém souboji s vodou, tmou a bouřkou, které stěžovaly záchranu lidských životů, zvláště pak pro naprostou nevybavenost naší jednotky proti vodě! Hasičský zásah v prvních hodinách byl už zveřejněn v samostatné publikaci „Povodeň Dobré 23. 7. 1998“.

Činnost výjezdní jednotky

sobota 21. 3. 98 – svoláno 23 členů sboru za účelem písemného zřízení výjezdní jednotky obce – celkem bylo sepsáno 14 smluv o členství JPO Dobré s úkoly:
1) Podrobit se pravidelně 1x ročně lékařské prohlídce
2) Účast na odborném školení
3) Odpovědnost za techniku – auta, dýchací přístroje, radiostanice …
17. 4. 98 prošel Robur emisemi a STK a v měsíci květnu i T-148 CAS-32.

Zásahy v roce 1998 mimo povodní:

27. 4. v 13 hod. výjezd na požár lesa nad koupalištěm z větší části majetkem p. M. Netíka z Dobrého. Příčinou bylo před sedmi dny pálení v lese, kdy silný vítr rozfoukal zbylé jiskérky a oheň se přenesl do stojatého porostu. Díky včasnému zásahu s dostatkem vody se po třech hodinách podařilo požár zlikvidovat. Celkem nasazeno pět cisteren (3 x HZS RK, 1 x Škoda Kvasiny, 1 x Dobré) a s PS 12 jsme prováděli plnění cisteren z potoka od koupaliště.

25. 10. v 3.07 hod. výjezd na požár rodinného domku na Debřecích. Příčinou bylo úmyslné zapálení s následným oběšením se žháře, prováděli jsme kyvadlovou dopravu vody s CAS-32 a PS 12 plnění cisteren z potoka ve Skuhrově nad Bělou.

Účast na periodickém školení dle odbornosti:
7. 11. PREVENTISTÉ – Reichrt + Langr v Častolovicích
7. 11. STROJNÍCI – Preclík + Marek v HZS Dobruška
22. – 23. 11. VELITELÉ JEDNOTEK – Kunc na chatě Domov v Deštném
5. 12. VELITELÉ DRUŽSTEV – Práza + Schejbal v HZS RK

Od 23. 12. 98 je T-148, CAS-32 odhlášena z výjezdu z důvodu oprav – provedli jsme vypuštění nádrže a její vyčištění po 16 letech plná rzi a spojení hlavni nádrže s pěnovou. Dodavatelsky byl vnitřek nádrže vylaminován a natřen. Karosářské práce provedeny svépomocí a panem Panenkou. V roce 1999 zbývá nový lak na celé auto CAS-32.

Děkuji touto cestou všem aktivním členům našeho sboru, kteří se skrývají za odpracovanými hodinami při brigádnických, kulturních a sportovních akcích. Povodně určitě prověřili naší akceschopnost, kde jsme nezklamali. Rádi mezí sebe přijmeme nové členy nadchnuté pro hasičskou činnost.

Zásahy a činnost JSDH v roce 1995

5. února – v neděli – asi v 16.10 hodinbyl vyhlášen poplach sirénou. U dílen místního zemědělského družstva hořela přední část zaparkovaného družstevního autobusu. Sice vyjela pro každý případ cisterna, ale oheň byl již v podstatě likvidován. Na uhasení autobusu se největší částí podílel náš nový velitel Milan Kunc. Příčinou vznícení byl zkrat v elektrické instalaci.

1. června v 19.30 hod. byl vyhlášen poplach sirénou. V tento den byly celé odpoledne velké deště a bouře. V Mastech ohrožovala voda domek paní Čermákové. Naše družstvo vyjelo a čerpalo vodu ze zatopených míst.

20. června nám byla v Rychnově n. Kněžnou na útvaru namontována vysílačka do Tatry 148 – cisterny. Tímto opět významným krokem máme nyní přímé spojení s profesionálními sbory jak v Rychnově, tak i v Dobrušce. Zprovozněn byl ROBUR a zakoupen jiný na náhradní díly. Auto bylo rozebráno a náhradní díly uloženy do skladu nad zbrojnicí. V r. 1995 byla zhotovena nová pěkná střecha z hliníkového plechu nad zbrojnicí a Kovárnou. Při této akci byla zároveň nad zbrojnicí uzpůsobena půda jako sklad materiálu. Pro snadný přístup do skladu bylo zbudováno venkovní schodiště. V r. 1996 se konaly oslavy 110. výročí SDH v Dobrém, které se vydařily. Nyní je ve vlastnictví SDH požární vozidlo TATRA 148 CAS 32, které je garážováno ve vytápěné zbrojnici, 2 ks nových dýchacích přístrojů SATURN S-7, 3 ks přenosných vysílaček MAXON, vozidlovou radiostanici VR-21 a T-148 a svolávací systém ve zbrojnici u ROBURA, který umožňuje spuštění sirény z HZS v Rychnově n. Kněžnou. V r. 2001 bude zahájena přístavba zbrojnice pro CAS-32 a snad i tréninkového hřiště.

V sobotu 8. července v 11.20 hod. vyjela naše cisterna k požáru paseky v lese Tulešov. Oheň likvidoval hasičský sbor Deštné. Naši v tomto případě nezasahovali.

7. srpna v pondělí byl v 14.05 hod. vyhlášen poplach sirénou. Na Sekyrce na tak zvaném Vysokém kopci, hořela paseka. Naši vyjeli s cisternou a s Roburem. Na likvidaci požáru se podílely i sbory z Rychnova. Dobrušky a Vamberka. Zasahovalo i letadlo Dromedár z Ústí nad Orlicí. Zarážející v tomto případě je to, že dle ústního podání tato paseka začala hořet již okolo desáté hodiny dopolední a nikdo z okolních chalupářů nepodal nikam žádnou zprávu. Příčina ohně není jasná. Škoda byla na nově osázené kultuře smrčků. 10. srpna v 14.25 hod. byl vyhlášen další poplach sirénou. Paseka na Vysokém kopci začala hořet znova. Naši vyjeli s cisternou a oheň byl záhy likvidován.

Přesto, že letošní léto bylo opět velice suché a horké, tak v našem obvodu hořela pouze ta paseka na Vysokém kopci a více požárů ze sucha již nebylo.

29. září se konalo námětové cvičení 16. okrsku v Brocné. Tématem cvičení byla dálková doprava vody ze stroje do stroje na hořící stoh slámy.

V říjnu byl zprovozněn automobil Robur, který náš sbor zakoupil v Bolehošti za 3000 Kč na náhradní díly pro našeho Robura. Poté byl rozebrán a náhradní díly uloženy do skladu nad zbrojnicí.

20. listopadu došlo k požáru senážní věže v Sudíně. Výjezd s cisternou provedl Jiří Preclík. A 1. prosince další výjezd k této věži. S cisternou jel Evžen Rygl.

Přesunout se na začátek